wtorek, 12 lipca 2016

Od studenta, poprzez aplikanta, aż do prawnika – zaplanuj swoją ścieżkę zawodową



Ścieżka prawnika tylko pozornie jest prosta i przejrzysta. Dobre studia prawnicze, aplikacja, praca w kancelarii – każdy z tych etapów w rzeczywistości powinien być starannie zaplanowany, a przed wszystkim przemyślany. O ile jeszcze zarówno okres studiów, jak i egzaminów na aplikację pozostawia nieco miejsca na ewentualne błędy, o tyle właściwa ścieżka zawodowa powinna być jasno wytyczona i ściśle przestrzegana.


Prawnicza Alma Mater


O wyborze uczelni prawniczej decyduje kilka czynników. Przede wszystkim liczy się renoma. Preferowane są uniwersytety, jednak również i szkoły wyższe (zwłaszcza niepubliczne) nie stoją na straconej pozycji. Renoma stanowi wabik nie tylko dla studenta, ale i dla przyszłego pracodawcy. Od dawna wiadomo, że dyplom dobrej uczelni pomaga w czasie rekrutacji. Należy jednak pamiętać, że renoma uczelni to jedno, a wiedza, jaką się na niej zdobędzie, to drugie. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż pracodawcy zwykle posiadają własny ranking uczelni, często różny od tych, jakie możemy znaleźć chociażby w ogólnokrajowej prasie. Przekonanie pracodawcy o wartości studentów posiadających dyplom ukończenia konkretnej uczelni może wiązać się z jego osobistymi doświadczeniami, może też wynikać ze znajomości programu nauczania lub osób prowadzących zajęcia. Istnieją dość liczne przykłady na to, że niektórzy pracodawcy preferują absolwentów konkretnej uczelni, mimo iż ta, przynajmniej w odczuciu obserwatorów, absolutnie niczym nie wyróżnia się na tle pozostałych szkół wyższych.

Aplikacja – drzwi do kariery


Ukończone studia prawnicze oznaczają, iż przyszedł czas na dokonanie wyboru. Czy zdawać egzamin na aplikację? A jeśli tak, to na jaką?

Z pewnością aplikacja jest warunkiem koniecznym do pracy w charakterze prawnika lub dowolnego innego pokrewnego zawodu.

Istnieje osiem rodzajów aplikacji: aplikacja adwokacka, radcowska, ogólna, sądowa, prokuratorska, komornicza, notarialna oraz legislacyjna. Najkrócej trwa aplikacja ogólna – 1 rok – po której można zdobyć zawód referendarza sądowego. Najbardziej wymagająca jest z kolei aplikacja sądowa przygotowująca do zawodu sędziego (trwa 4 lata, z czego 30 miesięcy to zajęcia oraz praktyki, a 18 miesięcy przypada na staż odbywany na stanowisku referendarza).

Jak pokazują statystyki, zdecydowanie największą popularnością cieszą się aplikacje plasujące się pod względem czasu trwania pomiędzy wymienionymi (aplikacją ogólną a aplikacją sądową), a więc aplikacja radcowska, notarialna, adwokacka i komornicza. Przygotowanie się do nich wymaga wprawdzie sporo sił i środków - https://aplikanci.profinfo.pl/, jednak praca w tych zawodach przynosi zwykle dużą satysfakcję finansową.